Egy weboldal tervezést úgy képzelj el, mint amikor egy szobrász elkezdi kifaragni a márványtömbből a szobrot. Először elképzeli, hogy mit szeretne alkotni, majd a kialakult terv alapján nekiáll a munkának. Nem lesz rögtön egy tökéletes szobor a márványtömbből. Folyamatosan alakítgatja, vési, faragja, csiszolja, majd, amikor már úgy érzi, hogy nem tud többet hozzátenni abbahagyja a munkát. Szándékosan nem azt írtam, hogy befejezi, mert mindig lehet mindent tovább tökéletesíteni.
Így van ez a weboldalakkal is. Soha nem mondhatjuk rá, hogy elkészült, hiszen állandóan változik. Ezért, ha első körben nem igazán vagy elégedett a honlapoddal, akkor nagyon fontos, hogy ezt minél előbb jelezd a webdesignerednek, és közös ötleteléssel, folyamatos alakítgatással próbáljátok eljutni az „Ez az!” érzéshez.
Az alábbi pontokon érdemes végig menni, mielőtt úgy határoznál, hogy webdesignert váltasz.
Kommunikálj a webdesignerrel!
Első lépésként beszélj a webdesignerrel, és részletesen mondd el, mi az, amivel nem vagy elégedett. Ne csak annyit mondj, hogy nem tetszik, hanem próbáljatok közösen a megoldásra törekedni.
Adj konkrét visszajelzést!
Pontosan fogalmazd meg, hogy mely részeken szeretnél változtatni, és mutass példákat arra, hogy mit szeretnél látni. Ne csak a projekt elkészülte után mondj véleményt, hanem rendszeresen légy kapcsolatban a kreatív szakemberrel, és minden részállomásnál adj neki visszajelzést. Így közösen alakítjátok és formáljátok a projektet.
Legyél nyitott a javaslatokra!
Hallgasd meg a webdesigner javaslatait is, hiszen lehet, hogy van jobb megoldás a problémára. Szakemberként nagyobb tapasztalata van, és ami fejben működik, az nem biztos, hogy a gyakorlatban is működni fog.
Ellenőrizd a szerződést!
Nézd át a szerződést, hogy milyen módosítási lehetőségek vannak benne rögzítve.
A jól megírt szerződés részletesen leírja, hogy az adott árajánlat alapján mi várható el a kreatív szakembertől. Ha olyan igények is felmerülnek, melyeket nem tartalmaz a szerződés, akkor ezek teljesítése általában felár fejében várható el.
Kérj több weboldal verziót!
Ha szükséges, kérj több verziót a tervezésről, hogy legyen választási lehetőséged.
A szerződésbe, és az árajánlatba azt is bele szokták írni, hogy mennyi verziót készít a webdesigner. Ezt érdemes is kihasználni!
Teszteld a változtatásokat!
Mielőtt véglegesítenéd a módosításokat, teszteld azokat különböző eszközökön és böngészőkben. Teljesen másképp mutat a weboldal egy asztali gépen, és teljesen más egy mobiltelefonon.
Kérj külső véleményt!
Kérj visszajelzést másoktól is, például kollégáktól vagy barátoktól. Fontos, hogy a weboldal ne csak neked legyen tetszetős, hanem mások is megnyerőnek találják. Hiszen nem magadnak akarsz eladni, hanem a célcsoportodnak!
Legyél türelmes!
A tervezési folyamat időigényes lehet, ezért légy türelmes és adj időt a webdesignernek a módosítások elvégzésére. Ahogy a bevezetőben is írtam, ez sem megy másként, mint a szoborkészítés.
Dokumentálj mindent!
Írásban rögzítsd a megbeszéléseket és a módosítási kéréseket, hogy később is vissza tudj rájuk hivatkozni. Ez nagyon fontos, hogy elkerüljétek a félreértéseket.
Ha szükséges, válts webdesignert!
Ha minden próbálkozás ellenére sem vagy elégedett, fontold meg egy másik webdesigner megbízását, de először mindenképp törekedj a megoldásra!